Ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa i kończyn

Ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa i kończyn

Są to dolegliwości które wywołują ,przeszywający ból często w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Mamy do czynienia wtedy z postrzałem ( lumbago), chód staje niezgrabny i sztywny. Może wystąpić skurcz mięśni w obszarze prostowników grzbietu,czworoboczny lędźwi i najszerszy grzbietu. Przyczyna postrzału może być dyskopatia która powstaje na skutek przeciążeń mechanicznych i dynamicznych kręgosłupa. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu dolegliwości są: pozycja siedząca,na skutek zmniejszenia lub zwiększenia krzywizn kręgosłupa struktury więzadłowe ulegają rozciąganiu co daje zwiększenie zwiększenie nacisku wewnątrz krążka międzykręgowego. Utrata możliwości pełnego wyprostowania z powodu skrócenia brzuchata i m. biodrowych ma wpływ na prawidłową postawę w czasie siedzenia ,stania i chodzenia .Zbyt często przyjmujemy pozycję zgiętą np. pochylanie się nad umywalką, przy podnoszeniu,spanie w tej pozycji.

Innym bardzo często spotykanym schorzeniem przykręgosłupowym jest rwa kulszowa i barkowa.

Rwa kulszowa(Ischiasz)-ma charakter ostry np. po dźwignięciu znacznego ciężaru,po przeziębieniu a nawet kichnięciu. Dochodzi do uszkodzenia pierścienia włóknistego i nierównomiernego nacisku kręgów na jądro miażdżyste. Prowadzi to do jego przesunięcia w kierunku więzadła podłużnego tylnego. Stan ten określamy jako wypuklinę(protrusio disci). Zmiany te mogą się nasilać i prowadzić do przerwania pierścienia włóknistego oraz wypadnięcia jądra miażdżystego do kanału kręgowego.

Mówimy wtedy o przepuklinie międzykręgowej (prolapsus disci)z uciskiem nerw kulszowy na poziomie L4-L5, L5-S1. Objawami są nagły ból w tej okolicy, promieniujący do pośladka,tylnej powierzchni uda,łydki i stopy. Mogą wystąpić drętwienia i zaburzenia czucia w kończynie dolnej oraz niedowład mięśni prostujących stopę i paluch (opadanie stopy),brak odruchu skokowego. Zwiększone napięcie mięśni przykręgosłupowych powoduje bólowe ograniczenie ruchomości tego odcinka oraz pojawienie się odruchowego skrzywienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Rwa barkowa (brachialgia) charakteryzuje się bólem który promieniuje od karku do ramienia i wzdłuż całej kończyny górnej a niekiedy również do łopatki i klatki piersiowej. Mięśnie karku są napięte i przykurczone a bóle pojawiają się zazwyczaj rano po przebudzeniu. Główną przyczyną są zmiany dyskopatyczne w kręgosłupie szyjnym na poziomie C5-TH1. Odpotyliczne bóle i zawroty głowy spowodowane są zablokowaniem górnych kręgów atls -axis w stawach szczytowo-potylicznych i szczytowo-obrotowych. Napięcia mięśniowe w obszarze karku i zmniejszenie przestrzeni międzykręgowych w kręgosłupie szyjnym na skutek dyskopatii, powodują przyblokowanie światła tętnic kręgowych w otworach kręgowych. Następuje niedokrwienie i niedotlenienie mózgu co wywołuje bóle głowy. W takich przypadkach skutkują techniki manualne,o ile pacjent nie cierpi na miażdżycę tętnic kręgowych która jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów manualnych w tym obszarze. Aby to stwierdzić powinno się wykonać test De Kleina lub badanie Dopplerowskie.

Rehabilitacja i terapia manualna w Krakowie

Warto również skorzystać z terapii czaszkowo-krzyżowej wg .J. Uplengera, która jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą terapii manualnej. Przynosi znakomite rezultaty w leczeniu wspomnianych schorzeń.

Wiele osób regularnie zażywa środki przeciwbólowe, gdy dokuczają im bóle kręgosłupa. Jednak to jedynie leczenie objawowe. Przyczyną około 80% przypadków schorzeń kręgosłupa są zaburzenia funkcjonalne (odwracalne) tkwiące w jego w mechanice .Terapia manualna przywraca pacjentowi pełną ruchomość stawu i eliminuje ból, poprzez odbarczenie uciskanego nerwu. Przynosi to natychmiastowy efekt. W schorzeniach chronicznych czas terapii jest oczywiście dłuższy. Terapię manualną można integrować z masażem leczniczym i ćwiczeniami korekcyjnymi zadawanymi do domu. Austryjacki naturoterapeuta Rudolf Breuss opracował bardzo skuteczny masaż kręgosłupa z olejem z kwiatostanu dziurawca,który nawilża i regeneruje dyski w przypadku dyskopatii.

Rehabilitacja i terapia manualna w Krakowie

W sekcji O mnie znajdą Państwo potwierdzenie moich kompetencji i kwalifikacji jako licencjonowanego fizjoterapeuty. Zachęcam do pozostawienia opinii na temat mojej osoby po wykonanych zabiegach na moim profilu w Google+. W dziale Rehabilitacja, Terapia manualna, Chiropraktyka i Masaż leczniczy znajdą Państwo opisy poszczególnych zabiegów, jej historię oraz metody. W zakładce Zabiegi znajdą Państwo wszystkie wykonywane przeze mnie zabiegi w moim gabinecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *