Rwa kulszowa i ramienna

Rwa kulszowa i ramienna

Innym bardzo często spotykanym schorzeniem przykręgosłupowym jest rwa kulszowa i barkowa. Rwa kulszowa (Ischiasz)-ma charakter ostry np. po dźwignięciu znacznego ciężaru,po przeziębieniu a nawet kichnięciu. Dochodzi do uszkodzenia pierścienia włóknistego i nierównomiernego nacisku kręgów na jądro miażdżyste.

Prowadzi to do jego przesunięcia w kierunku więzadła podłużnego tylnego. Stan ten określamy jako wypuklinę (protrusio disci). Zmiany te mogą się nasilać i prowadzić do przerwania pierścienia włóknistego oraz wypadnięcia jądra miażdżystego do kanału kręgowego .Mówimy wtedy o przepuklinie międzykręgowej(prolapsus disci) z uciskiem nerw kulszowy na poziomie L4-L5, L5-S1. Objawami są nagły ból w tej okolicy, promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni uda,łydki i stopy. Mogą wystąpić drętwienia i zaburzenia czucia w kończynie dolnej oraz niedowład mięśni prostujących stopę i paluch(opadanie stopy),brak odruchu skokowego.

Zwiększone napięcie mięśni przykręgosłupowych powoduje bólowe ograniczenie ruchomości tego odcinka oraz pojawienie się odruchowego skrzywienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Rwa barkowa (brachialgia) charakteryzuje się bólem, który promieniuje od karku do ramienia i wzdłuż całej kończyny górnej a niekiedy również do łopatki i klatki piersiowej.

Mięśnie karku są napięte i przykurczone a bóle pojawiają się zazwyczaj rano po przebudzeniu. Główną przyczyną są zmiany dyskopatyczne w kręgosłupie szyjnym na poziomie C5-TH1.

Leczenie:

  • odpoczynek
  • leki przeciwbólowe – paracetamol, tramadol
  • leki rozkurczowe – zmniejszające napięcie mięśniowe
  • leczenie operacyjne – neurochirurgiczne, ortopedyczne
  • leczenie rehabilitacyjne – terapia manualna mp. metodą McKenziego w moim gabinecie rehabilitacji

Rehabilitacja i terapia manualna w Krakowie

W sekcji O mnie znajdą Państwo potwierdzenie moich kompetencji i kwalifikacji jako licencjonowanego fizjoterapeuty. Zachęcam do pozostawienia opinii na temat mojej osoby po wykonanych zabiegach na moim profilu w Google+. W dziale Rehabilitacja, Terapia manualna, Chiropraktyka i Masaż leczniczy znajdą Państwo opisy poszczególnych zabiegów, jej historię oraz metody. W zakładce Zabiegi znajdą Państwo wszystkie wykonywane przeze mnie zabiegi w moim gabinecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *