Refleksologia

Refleksologia

Refleksologia jest nauką o strefach odruchowych i punktach na stopach, dłoniach i twarzy, które mają bezpośrednie połączenia z wszystkimi organami wewnętrznymi i częściami ciała.

Historia

Pierwsze wzmianki i teksty dowodzą, że refleksologia sięga swoimi korzeniami około 4000 lat. Malowidła odkryte w grobowcu lekarza w Sagqara w Egipcie, datowane są na około 2300 rok przed naszą erą, przedstawiają masaż refleksyjny stóp i rąk. Starożytni lekarze chińscy również stosowali masaż twierdząc, że dzięki zastosowaniu ucisku na stopach w ciałach pacjentów wyzwala się lecznicza energia.

Początek dzisiejszej refleksologii, dały badania stref energetycznych prowadzone w XIX stuleciu przez amerykańskiego lekarza Williama Fitzgeralda. W latach 30-tych XX wieku Eunice Ingham, fizykoterapeutka, zaczęła wprowadzać refleksologię w swoim oddziale szpitalnym, osiągając znakomite efekty poprawy zdrowia swoich pacjentów. Opublikowała dwie książki w 1938 r. „Historię, którą mogą opowiedzieć stopy” oraz w 1945 r. „Historie, którą opowiedziały stopy”. Jej metoda, nauczana na całym świecie, zdobywa coraz więcej zwolenników.

Refleksologia, oparta jest na istnieniu 10-ciu stref energetycznych, ułożonych południkowo, wznoszących się od stóp do czubka głowy. Podrażnienie w odpowiedniej strefie stopy, sygnalizuje zmiany chorobowe zachodzące w organizmie, gdzie przez masaż refleksyjny można oddziaływać leczniczo i likwidować problemy zdrowotne pacjenta.

Jaki jest cel masażu?

Masaż refleksyjny ma na celu, usunięcie trzech głównych elementów chorobotwórczych; zastoju, zapalenia, napięcia. Stany zastojowe odpowiadają za obrzęki, zatory krwi, limfy i innych odżywczych płynów. Stany zapalne, są to, np zapalenie zatok, pęcherza moczowego, organów układu trawiennego, itp. Stan napięcia, powoduje obniżenie odporności człowieka, słabą przyswajalność pożywienia, długotrwałe napięcie mięśni, ma wpływ na wady postawy, sprawność ruchową i schorzenia kręgosłupa. Metoda przywraca homeostazę (równowagę) całemu organizmowi, poprzez poprawę krążenia krwi i limfy, co powoduje dotlenienie i oczyszczenie z toksyn nerek, wątroby, jelita grubego. Zabiegi refleksyjne pomagają w stanach bólowych, stymulując wydzielanie z przysadki mózgowej endorfiny, naturalnego środka znieczulającego, poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego i hormonalnego, obniżają napięcie nerwowe i odblokowują impulsy nerwowe.

Refleksologia jest najbardziej skuteczna, gdy stosujemy ją, do leczenia całego organizmu, a nie tylko do poszczególnych schorzeń. Bardzo ważna jest profilaktyka, aby zapobiegać, a nie dopuszczać do stanów chorobowych.

Opracował Piotr Paweł Rząca


W sekcji O mnie znajdą Państwo potwierdzenie moich kompetencji i kwalifikacji jako licencjonowanego fizjoterapeuty. Zachęcam do pozostawienia opinii na temat mojej osoby po wykonanych zabiegach na moim profilu w Google+. W dziale Rehabilitacja, Terapia manualna, Chiropraktyka i Masaż leczniczy znajdą Państwo opisy poszczególnych zabiegów, jej historię oraz metody. W zakładce Zabiegi znajdą Państwo wszystkie wykonywane przeze mnie zabiegi w moim gabinecie.