Akuprusura Kraków

Akuprusura Kraków

Jedna z najstarszych form terapii, powstała w latach 475-221 p.n.e. w starożytnych Chinach. Udokumentowana i dokładnie opisana w podstawowym kanonie medycyny chińskiej „Huangdi-Nei-Jing.”

Stanowi jedną z głównych i starszych od akupunktury, metod terapeutycznych stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Energia Qi przebiega w naszym organizmie w układzie 12 meridianów energetycznych, połączonych ze sobą i tworzących jednolity układ złożony ze sobą z trzech obiegów energii. Istnieją również meridiany dodatkowe, tzw. kanały cudowne pełniące rolę dodatkowych zbiorników, do których w przypadku „awarii” może popłynąć nadmiar energii, krążącej w meridianach klasycznych. Jest ich 8, lecz tylko 2 z nich, są tradycyjnie łączone z 12 klasycznymi, ponieważ posiadają własne punkty. Natomiast pozostałe korzystają z punktów należących do meridianów klasycznych. Według tradycyjnej medycyny chińskiej, przyczyną prawie wszystkich chorób w organizmie człowieka (oprócz urazów) jest zaburzenie równowagi pomiędzy układami Yin i Jang. Zgodnie z tymi założeniami, masażem chińskim, a zatem i akupresurą, będącą przecież jego częścią, leczyć można prawie wszystkie choroby. W pierwszej kolejności schorzenia narządu ruchu, a następnie choroby wewnętrzne i dziecięce. Aktualnie do leczenia tą metodą, kwalifikujemy schorzenia o charakterze przewlekłym słabo poddającym się leczeniu farmakologicznemu.

Rehabilitacja i terapia manualna w Krakowie

Kiedy można stosować akupresurę:

  • Schorzenia narządu ruchu, stany pourazowe tkanek miękkich, kontuzje, zespoły przeciążeniowe, urazy zawodowe, dyskopatie, rwę kulszoą, barkową i potyliczną oraz inne stany chorobowe wymagające rehabilitacji.
  • Schorzenia neurologiczne, bóle głowy i migreny, porażenia, przykurcze i niedowłady, w rehabilitacji po wylewach krwi do mózgu.
  • Choroby wewnętrzne, nerwice narządowe, choroby psychosomatyczne, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, podrażnienia jelita grubego, zaburzenia dróg moczowych i żółciowych, astma oskrzelowa, choroby kobiece, głównie zaburzenia cyklu miesiączkowego. Poza ostrymi atakami, akupresurę stosujemy w większości chorób reumatycznych.
  • Choroby dziecięce, zaburzenia i infekcje układu oddechowego, brak apetytu, zaburzenia trawienia oraz wydzielania soków żołądkowych.

Kiedy nie powinno się stosować akupresury:

  • Choroby zakaźne, gruźlica przeciwwskazanie bezwzględne.
  • Choroby skórne, szczególnie w miejscach zmienionych zapalnie.
  • Guzy i zmiany o charakterze nowotworowym.
  • Choroby krwi, hemofilia, żylaki.
  • Choroby umysłowe, chyba, że psychiatra prowadzący będzie terapię kontrolował i ją zaakceptuje.
  • Ciąża, przeciwwskazanie względne, niektóre techniki mogą być stosowane przy bólach krzyża, występujących często u kobiet ciężarnych. Położna może używać tej metody do inicjowania porodu oraz ułatwienia jego przebiegu.
  • Stwardnienie rozsiane, w zasadzie nie powinno się stosować masażu. Jest jednak udowodnione, że w przerwach pomiędzy rzutami choroby masaż punktowy może łagodzić objawy, wspomagać terapię i poprawić komfort życiowy pacjenta. W tym przypadku konieczne jest uzyskanie akceptacji prowadzącego neurologa i skonsultowanie programu terapii z kompetentnym terapeutą.

W sekcji O mnie znajdą Państwo potwierdzenie moich kompetencji i kwalifikacji jako licencjonowanego fizjoterapeuty. Zachęcam do pozostawienia opinii na temat mojej osoby po wykonanych zabiegach na moim profilu w Google+. W dziale Rehabilitacja, Terapia manualna, Chiropraktyka i Masaż leczniczy znajdą Państwo opisy poszczególnych zabiegów, jej historię oraz metody. W zakładce Zabiegi znajdą Państwo wszystkie wykonywane przeze mnie zabiegi w moim gabinecie.