Metoda Dorna jako dynamiczna terapia manualna zakłada, że równe kończyny dolne, prawidłowo ustawiona miednica i kręgosłup bez blokad są podstawą bezbolesnego i zdrowego kręgosłupa.
Składająca się z określonych etapów metoda zajmuje się przywróceniem równowagi pomiędzy biernym i czynnym aparatem ruchu. Terapia przebiega zawsze w ten sam sposób i rozpoczyna się od badania i korekcji ustawienia kończyn dolnych oraz ustawienia kości miednicy. W kolejnych etapach terapeuta zajmuje się kręgosłupem. Pacjent jest czynnie zaangażowany w cały proces leczniczy.
Metoda kończy się nauczeniem pacjenta prostych ćwiczeń autokorekcji w celu kontynuowania leczenia w warunkach domowych. Terapia uzupełniona jest o specjalny masaż wg Breussa. Stosowany w celu rozluźnienia i przywrócenia elastyczności tkanek. Metoda ma szerokie zastosowanie w bólach kręgosłupa, rwie kulszowej, skoliozach, wadach postawy. Z powodzeniem może być stosowana w kompleksowej rehabilitacji stawów kręgosłupa.
Zabieg
Pacjent opiera się rękami o stół zabiegowy lub oparcie krzesła i staje na podnóżku lewą stopą. Z prawej strony odnajdujemy kolec biodrowy tylny górny i pomiędzy nimi a talerzem biodrowym układamy nasadę dłoni prawej ręki. Możemy przy tym dociskać przy rym przedramię do swojego brzucha w taki sposób, aby przekazywać siłę nacisku nie pracą mięśni dłoni, a ciężarem swojego ciała. Musimy przy tym stanąć tak, aby oś przedramienia przebiegała prostopadle do płaszczyzny biodra pacjenta. Uginamy lekko nogi. Lewą ręką obejmujemy pacjenta od przody, ujmując do pod dolne żebra i lekko dociskamy do siebie. Następnie prostujemy nogi, uzyskując w ten sposób lekką trakcję, ułatwiającą wykonanie zabiegu.
Teraz pacjent zaczyna rytmicznie kołysać prawą kończyną dolną do przodu i do tyłu. W chwili, gdy wychylenie jedno do tyłu, wraz z pacjentem wykonujemy wydech, a jednocześnie miękko ale stanowczo naciskamy ciężarem ciała na talerz biodrowy tak, jakbyśmy chcieli go zgotować w płaszczyźnie podstawowej, a zatem „zamknąć miednicę”. Zgodnie z opisanym wcześniej diagramem, nigdy nie może mieć to charakteru pchnięcia (impulsu), a miękkiego nacisku za każdym razem silniejszego.
W razie potrzeby, kiedy mamy do czynienia z wyraźnym przesunięciem krawędzi miednicy do tyłu, powtarzamy nacisk „miejsce koło miejsca”, schodząc wzdłuż krawędzi stawu krzyżowo-biodrowego.
Po wykonaniu zabiegu miękko, kolistymi ruchami masujemy opuszkami kciuków brzegi kości krzyżowej, wykonując przy tym ruchy dośrodkowo. Na zakończenie „wygłaskujemy” krzyż i miednicę ruchami z góry w dół. Z przeciwnej strony zabieg wykonujemy robiąc wszystko „lustrzanie”.
W sekcji O mnie znajdą Państwo potwierdzenie moich kompetencji i kwalifikacji jako licencjonowanego fizjoterapeuty. Zachęcam do pozostawienia opinii na temat mojej osoby po wykonanych zabiegach na moim profilu w Google+. W dziale Rehabilitacja, Terapia manualna, Chiropraktyka i Masaż leczniczy znajdą Państwo opisy poszczególnych zabiegów, jej historię oraz metody. W zakładce Zabiegi znajdą Państwo wszystkie wykonywane przeze mnie zabiegi w moim gabinecie.